Jeśli chodzi o przesądy ślubne, to dla wielu osób są one sposobem na zapewnienie sobie szczęścia w małżeństwie i uniknięcie widma rozstania. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że są to tylko ludowe wierzenia, które należy traktować wyłącznie jako miłą tradycję. Nawet w dzisiejszych, nowoczesnych czasach, ciężko znaleźć parę młodą, która nie stosowałaby się do choćby jednego ze ślubnych przesądów. Oto kilka najpopularniejszych z nich.
Literka r w miesiącu ślubu
Wiele osób wierzy, że literka r, która pojawia się w nazwie miesiąca ślubu, jest gwarancją szczęścia w pożyciu małżeńskim. Młode pary nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że listopad i maj uważane są za wyjątkowo pechowe miesiące, jeśli chodzi o urządzanie ślubu i wesela. Ludowe przekonania mówią także, że małżeństwa nie powinno zawierać się w prima aprilis, czyli pierwszego kwietnia.
Pan młody i suknia ślubna
Według ludowych wierzeń pan młody nigdy nie powinien oglądać w swojej wybranki w sukni ślubnej przed ceremonią ślubu. Uznaje się także, że sama panna młoda nie powinna brać udziału w procesie tworzenia sukni, a także nie powinna przymierzać jej przed ślubem, chyba że chodzi o poprawki krawieckie. Przesądy ślubne głoszą, że pan młody suknię ślubną w całej okazałości powinien zobaczyć dopiero wtedy, kiedy ubrana w nią narzeczona rusza w kierunku ołtarza.
Jeśli chodzi o suknię ślubną, to ludowe wierzenia twierdzą, że powinna być ona koniecznie utrzymana w kolorze białym. Biel jest bowiem symbolem czystości uczyć. Warto także zadbać o dobór drobiazgów w niebieskim kolorze, który ma zagwarantować to, że małżonek pozostanie wierny swojej żonie. Panna młoda w swojej stylizacji powinna także mieć coś pożyczonego, co ma jej zapewnić dobre stosunki z rodziną męża, a także coś nowego – mającego zagwarantować finansową stabilizację.
Świadkowie i druhny
Wiele ciekawych przesądów ślubnych dotyczy także osób towarzyszących młodej parze w dniu ślubu. Uznaje się, że świadkami ślubu powinny być wyłącznie kawalerowie oraz panny. Dodatkowo według ludowej tradycji, żadna z druhen nie może być w ciąży w dniu ślubu. Przesądy ślubne głoszą także, że sytuacja, kiedy świadkowie są parą, może przynieść pecha świeżo upieczonemu małżeństwu.
Deszcz w dniu ślubu
Wiele osób wyznaje zasadę, że pogoda w dniu ślubu symbolizuje wygląd przyszłego życia młodej pary. Słońce podczas uroczystości zaślubin traktowane jest więc jako zwiastun szczęścia i radości, deszcz zaś nigdy nie wróży nic dobrego. Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre kultury deszcz w dniu ślubu traktują jako symbol oczyszczenia i płodności.
Podsumowując, przesądy ślubne dotyczące młodej pary są wręcz niezliczone. Pomimo tego że w dzisiejszych czasach traktuje się je głównie jako pretekst do dobrej zabawy, to jednak ogromna część osób bierze je wyjątkowo na poważnie i zacięcie się do nich stosuje. Podkówka na szczęście, brak pereł w ślubnej biżuterii, grosik w bucie – tego typu przesądy ślubne z pewnością nie będą miały wpływu na szczęśliwe życie młodej pary, jednak na pewno mu nie zaszkodzą.