laszafa.pl

Blog poświęcony tematyce modowej

Lifestyle

Co robić kiedy dziecko nie chce jeść?

Co robić kiedy dziecko nie chce jeść?

Brak apetytu dziecka to problem niejednego rodzica. Nie każdy wie jak odpowiednio do tego podejść. Czasem może być to chwilowy stan a niekiedy niestety może potrwać dłużej. W tym artykule chcielibyśmy bardziej przybliżyć ten temat. Podpowiemy co robić i kiedy powinniśmy udać się do specjalisty.

Co może być przyczyną braku apetytu?

Przyczyn baku apetytu u dziecka może być naprawde wiele. Aby dojść do tego, co jest powodem odmawiania posiłków przez dziecko, czasem trzeba poświęcić naprawdę niemało czasu. Rodzice niekiedy nie mają pojęcia jakie błędy w ich postawie powoduje, że dochodzi do tego typu konsekwencji. Mogą to być na przykład:

  • Błędy w przygotowaniu jadłospisów – Rodzic często nie zdają sobie sprawy z tego, że jego jadłospis jest zbyt monotonny, mało urozmaicony.  Dziecko może mieć dość spożywania w kółko tego samego jedzenia.
  • Podążanie za otoczeniem – Dzieci w najmłodszych latach lubią naśladować osoby w swoim otoczeniu. Odmowa spożycia posiłku może być więc spowodowana chęcią naśladowania swoich kolegów, koleżanek które właśnie tak się zachowują.
  • Choroby pasożytnicze- Dzieci w wieku przedszkolnym często nie przestrzegają odpowiedniej higieny osobistej. Warto kontrolować ich zdrowie, aby w miarę szybko wyłapać wszelkie zakażenia
  • Aspekty psychologiczne- Dziecko w najmłodszych latach może mieć problem z samoakceptacją, zrozumieniem otoczenia. Potrzebuje miłości i czasu od swoich najbliższych. Jeżeli nie czuje się bezpiecznie, brakuje mu bliskości, może wówczas odbić się to na jego  problemach związanych z odżywianiem. Zamiast być złym na nie, najlepiej jest na początku z nim spokojnie porozmawiać.

Moje dziecko nie chce jeść – co robić?

Sposobów na walkę z brakiem apetytu jest naprawdę sporo. Jeżeli moje dziecko nie chce jeść, najlepiej będzie na początku znaleźć przyczynę. Kolejnym krokiem jest ustalenie działania, jakie będzie dla niego najskuteczniejsze. 

Na samym starcie powinniśmy wyłączyć z diety dziecka słodycze. Być może to przez ich podjadanie, dziecko nie ma ochoty na obiad czy kolację. Nie będzie to na pewno proste, czasem będzie wymagało poświęcenia większej ilości czasu. Warto jednak dbać o właściwe nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat życia.

Warto wprowadzić do diety herbatki ziołowe, suplementy na apetyt. Powinniśmy przy ich wyborze zwracać uwag na skład. Często niestety tego typu  produkty mają w swoim składzie dużo cukru i jedynie będą dla nas stratą pieniędzy. Najlepiej więc udać się do apteki i zapytać o najlszy produkt farmaceutę.

Dania które skradną serce najmłodszym

Można również potestować z samym przygotowaniem posiłków. Spróbuj ozdobić talerz owocami, wycinać zabawne kształty. Możesz również podawać posiłki na zastawie obiadowej z ulubionej bajki twojego dziecka. Dania przygotowane w ten sposób mogą być idealną zachętą do jedzenia. Dziecko nie chce jeść być może właśnie z powodu, że jest już znudzone powtarzającymi się potrawami.

Udostępnij