Młoda na coaching pojawiła się stosunkowo niedawno. Przyszła ona ze Stanów Zjednoczonych, gdzie słowo coach dosłownie oznacza trenera, którego zadaniem jest motywowanie drużyny sportowej do osiągnięcia wyznaczonego celu. Obecnie nazwę trener coach stosuje się w różnych dziedzinach życia.
Coaching co to?
Osoby zastanawiające się, co to jest coaching, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że ciężko jest pojęcie to zamknąć w ramach sztywnych definicji. W dużym skrócie można powiedzieć, że coaching to metoda rozwoju osobistego, która opiera się na porozumieniu klienta i jego trenera. Celem tego porozumienia jest polepszenie jakości życia klienta, postawienie na rozwój zawodowy, rozwój osobisty, zwiększenie efektywności działania, a także poszerzenie świadomości.
Kim jest trener coach?
Wiedząc już, co to jest coaching, warto zadać sobie pytanie, kto się nim zajmuje. Otóż, osoby wykonujące zawód coacha biorą na siebie motywowanie i inspirowanie innych osób, co pomaga im osiągnąć wyznaczone cele. Śmiało można powiedzieć, że coach stanowi dla klienta profesjonalnego partnera, który pomaga mu zidentyfikować stojące przed nim trudności i wyzwania, a także wskazać drogę, która poprowadzi go do zwycięstwa. Trener coach pomaga klientowi uaktywnić potencjał, który pozwala na osiąganie lepszych życiowych rezultatów. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że coach nigdy nie wskazuje klientowi gotowych rozwiązań – raczej subtelnie kieruje go tak, by mógł we własny sposób stawiać czoła problemom i trudnościom.
Jak wygląda relacja pomiędzy coachem a klientem?
Relacja pomiędzy coachem a klientem bywa bardzo specyficzna, pozwala uwolnić się od utartych wzorców myślenia, a także przeszkód, które nie pozwalają klientowi żyć pełnią życia. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że coaching bywa bardzo złożonym procesem, który może trwać kilka miesięcy i dłużej. Wszystko zależy od tego, jakie potrzeby wskazuje klient, a także – do czego dąży w życiu. Trzeba mieć świadomość tego, że ludzie pragnący sukcesów zazwyczaj nie poprzestają na jednym coachu i w ciągu swojego życia przynajmniej kilkukrotnie mają kontakt z takimi osobami.
Co warto wiedzieć o coachingu?
Trzeba mieć świadomość tego, że coaching w żadnym wypadku nie pełni roli psychoterapii. Trener coach zajmuje się aktualną sytuacją klienta, a także jego przyszłością. Nie bierze na siebie leczenia bólu i dysfunkcji, które pojawiają się u niego w związku z przeszłością.
Coaching nie jest także treningiem, który odbywa się według ustalonego schematu. Trener zazwyczaj nie ma ustalonego żadnego scenariusza i podąża za klientem, na bieżąco analizując jego potrzeby i oczekiwania.
Śmiało można powiedzieć, że celem coachingu jest pomoc klientowi w odkryciu własnego potencjału, odnalezieniu sposobu na życie, a także wzbudzenie w nim motywacji.
Podsumowując, zawód coacha w dzisiejszych czasach staje się naprawdę bardzo popularny. Coaching często łączy się z innymi formami wsparcia, takimi jak psychoterapia czy też mentoring.