Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Nadmiar i niedobór witaminy D – co trzeba wiedzieć?

30 sierpnia 2022 nadmiar witaminy d


Witaminy jak powszechnie wiadomo są drogocennymi związkami organicznym niezbędnymi do prawidłowego przebiegu poszczególnych procesów biochemicznych. Wyróżnić można dwie podstawowe grupy witamin. Mowa tutaj oczywiście o witaminach rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych w tłuszczach. Do tej pierwszej grupy należy witamina D, która w naszym organizmie odgrywa kluczową rolę.

Za co odpowiada witamina D

Witamina D odpowiada przede wszystkim za pobudzenie naszego organizmu do wchłaniania fosforu i wapnia. Są to pierwiastki, które mają bezpośredni wpływ na prawidłowy rozwój naszych kości. Warto wspomnieć także o tym, że witamina D zapobiega nadciśnieniu i wielu groźnym chorobom serca. Dzięki niej można także ograniczyć alergie i cukrzycę. Pamiętać należy o tym, że niebezpieczny dla naszego zdrowia jest nie tylko niedobór witaminy D, ale również jej nadmiar.

Jakie są objawy nadmiaru witaminy D?

Przy zwyklej diecie bardzo trudno jest przedawkować witaminę D. Identycznie wygląda sytuacja jeżeli chodzi o ekspozycję na promienie ultrafioletowe. Wynika to oczywiście z tego, że nadmiar witaminy D, który wytworzony jest pod wpływem promieniowania słonecznego jest automatycznie magazynowany w tkance tłuszczowej. Warto wspomnieć również o tym, że witamin D jest stopniowo uwalniania nawet przez dwa miesiące. Ma to olbrzymie znaczenie głównie w sezonie zimowym, gdzie ograniczony jest dostęp do promieni słonecznych. Do przedawkowania witaminy D najczęściej dochodzi w sytuacji, gdy przedawkujemy preparaty doustne. Problemy pojawiają się wtedy, gdy czterokrotnie przekroczymy zalecaną dawkę witaminy D. Przy tak dużej ilości może dojść do zatrucia organizmu. Nadmiar witamin D skutkuje tym, że wapno stopniowo odkłada się w tętnicach, sercu i nerkach. Przy dużym przedawkowaniu może dojść do poważnych zaburzeń pracy serca i nieprawidłowej pracy całego układu nerwowego. Szczególną ostrożność powinny zachować przede wszystkim kobiety w ciąży. Niedobór witaminy D u ciężarnych kobiet może spowodować mniejsze lub większe problemy z deformacją płodu.

Jakie są objawy niedoboru witaminy d?

Niedobór witaminy D ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Najczęstszymi objawami są bóle kości, mięśni i bezsenność. Jeżeli zauważymy, że bardzo szybko przemęczamy się i mamy problemy z apetytem to warto sprawdzić poziom witaminy D. Niedobór witaminy D3 objawy to również znaczny spadek odporności, nadwaga, ogólne osłabienie organizmu i problemy z nadciśnieniem. U niektórych osób mogą pojawić się również problemy z chorobami przyzębia i biegunka. U małych dzieci objawami niedoboru witaminy D jest krzywica żeber, płaska główka, guzy czołowe i powolny wzrost.

W jaki sposób można uzupełnić witaminę D?

Osoby, które chcą zadbać o właściwy poziom witaminy D w swoim organizmie powinny przynajmniej 20 minut dziennie przebywać na słońcu. Nawet krótki spacer na świeżym powietrzu pozytywnie wpłynie na nasze ciało. Ważne jest również odpowiednie odżywianie. Do diety należy wprowadzić ryby morskie, jajka i produkty mleczne. Godna uwagi jest również suplementacja witaminy D.

Redakcja laszafa.pl

Nasz zespół ekspertów składa się z pasjonatów mody, urody, lifestyle'u, kosmetyków i zdrowia. Dzielimy się naszą wiedzą, pomysłami na najnowsze trendy modowe oraz skutecznymi poradami pielęgnacyjnymi. Inspirujemy do zdrowego stylu życia, dbania o siebie oraz rozwijania swoich zainteresowań i umiejętności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ziołowe leki na uspokojenie
implanty stomatologiczne
popękane naczynka na twarzy

Jesteś zainteresowany reklamą?

popękane naczynka na twarzy